عایق استخر

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از دقدقه های مهندسان ،کشاورزان و سازندگان ساختمانها، آبندی استخر های کشاورزی ،مسکونی و پروژه های تجاری از جمله سونا جکوزی و … می باشد که از قبل تا کنون روش های مختلفی را هدف قرار داده اند که در زیر انواع روشها را شرح خواهم داد.

آبندی استخر به روش سنتی :

عایقکاری با استفاده از روش قیرگونی که از قدیم حتی تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است.اما در مواردی نیز مشکلاتی را ایجاد نموده است .

یکی از مشکلات عدیده ای که عایق سنتی ایجاد می‌کند گرمی و سردی هوا و آب داخل استخر ،جکوزی و حوض و …می باشد .در جکوزی ها و سونا بدلیل گرم شدن آب و هوای داخل و اطراف مکان، قیر در زیر گرم شود و مقداری از آن از سرامیک کف به بیرون زده می شود و یا باعث نرمی و حرکت شود و در مواقعی باعث نفوذ آب به زیر آن گردد.

در استخرهای کشاورزی نیز با قرار گرفتن در معرض فشار آب و سردی هوا ممکن است روزنه هایی در لابه لای گونی ایجاد گردد و آب به زیر قیرگونی نفوذ کند.

آبندی استخر با استفاده ایزوگام :

ایزوگام گزینه ای مناسبی برای عایقکاری استخر ، پروژه های ساختمانی و … می باشد اما مشکلاتی نیز به دنبال دارد .

زیرکار ایزوگام باید صاف و نرم سیمانکاری شود. حتی الامکان سعی شود زاویه ها ماهیچه و بهتر است زیر ایزوگام قیر کشیده شود

ایزوگام سطحی صاف و صیقلی روی سطح ایجاد می‌‌کند و بعد از عایقکاری باید از توری یا رابیتس بسته شود که بعدها سرامیک از روی سطح ایزوگام جدا نشود.

جنس عایق بایستی با کیفیت باشد و انعطاف کافی داشته باشد و نصب ایزوگام با دقت تمام انجام شود تا فشار آب روزنه ای روی بندها ایجاد نکند.

آبندی به روش ژئوممبران:

این روش بسیار پر هزینه است ،ابتدا بایستی ساختار ،از جمله خاک ،ابعاد ،حجم و …. مورد برسی قرار گیرد .

این روش برای استخر های کشاورزی ، پرورش ماهی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آبندی به روش ژیکاوا :

این روش روش بسیار مناسبی می باشد علاوه بر آبندی حتی از ورود آبهای زیر زمینی به داخل استخر محافظت می‌کند.لایه ای سخت در بتن ایجاد می‌کند و مانع از ترک خوردن سیمان می شود که مانع نفوذ آب به بیرون می‌گردد. اما اجرای بتن و ترکیبات ژیکاوا بسیار مهم است که باید طبق اصول مهندسی اجرا گردد وگر نه آبندی به خوبی صورت نمی‌گیرد.

آبندی استخر با استفاده از عایق دو جزئی:

در این روش محلولی و پودری وجود دارد که با هم ترکیب می‌گردند و محلولی غلیظ به وجود خواهد آمد که تمامی نقاط ریز و درشت بتن را پوشش خواهد داد و سطحی صاف را روی سطح ایجاد خواهد کرد.

الیاف مش در اجرای عایق دو جزئی از ترک برداشتن سیمان جلوگیری می‌کند و محافظ بسیار مناسبی است.

پوشش رنگی به رنگ آبی استخری وجود دارد که در انتها روی سطح کشیده خواهد شد که آنتی باکتریال است و ماندگاری قابل توجهی را داراست

البته پوشش رنگی فقط برای زیبا سازی استخر مورد استفاده قرار میگیرد. در مواردی میتوان از پوشش های دیگری برای اینکار استفاده نمود.

پیشنهاد ما به شما

قیمت قیرگونی در سال 1401

قیمت قیرگونی در سال ۱۴۰۲

قیمت قیرگونی در سال ۴۰۲ در مطلب قبلی راجع به ایزوگام در سال ۱۴۰۲ توضیحاتی …